Mazak EMO 2017’de eksiksiz Endüstri 4.0 çözümünü tanıtacak

15’i dünyada ilk kez tanıtılacak olan 25 yeni makineyle birlikte şirketin iSmart fabrika konseptinin tanıtılmasıyla Endüstri 4.0 Yamazaki Mazak’ın EMO 2017 standının merkezinde yer alacak.

iSmart fabrika konseptinde, Mazak’ın kullanıcıların otomatikleştirilmiş hücre üretiminden geleceğin tamamen bağlantılı Endüstri 4.0 fabrikasına doğru çok önemli bir adım atmalarını sağlayan Endüstri 4.0 altyapısı kullanılmaktadır.

Mazak’ın iSmart Fabrikası üç ana sütuna dayanmaktadır, bunlar: SMOOTH Teknolojisi, daha fazla güvenlikle daha hızlı veri analizi sağlayan yeni SmartBox ve MT Connect standart iletişim protokolüdür. Tüm unsurlar bir araya gelerek üretim bölümü ile ofisler arasında üretim verilerinin gerçek zamanlı paylaşılmasını kolaylaştırır, bunun sonucunda da üreticiler daha kısa teslimat süreleri, daha az süreç içi envanter ve daha düşük dolaylı işçilik masrafları elde eder.

Dünyanın en hızlı CNC’si ve Smooth Process Support fabrika yazılımını bir araya getiren SMOOTH Teknolojisi, parça işleme oranını yüzde 30 azaltabilmesi, tüm makine atölyesine bağlayabilmesi ve gerçek zamanlı izleme ve analiz özelliği sağlaması ile Mazak’ın Endüstri 4.0 altyapısının merkezinde yer alır.

Mazak’ın yeni SmartBox’ı verimli ve güvenli veri işleme olanağı sağlar. Cisco’nun FOG bilgi işlem konseptini kullanarak, SmartBox bulut işlemeyi verinin üretildiği yere daha yakın olacak şekilde etkili bir şekilde genişletmektedir. Bu hassas verilerin optimum hızla analiz edilmesini ve güvenli bir şekilde bu verilere göre harekete geçilmesini sağlamaktadır, böylece sadece seçilen veriler tarihsel analiz ve uzun süreli depolama için buluta gönderilmektedir. En yeni teknolojiye sahip Cisco ağ bağlantısı platformu ve fabrika ortamı için endüstriye uygun hale getirilen Layer3 Managed Switch ile siber güvenlik en yüksek düzeye getirilmektedir. SmartBox üreticisi, yaşı veya CNC tipinden bağımsız olarak bir MT Connect adaptörü takılan tüm makinelerle arayüz sağlayabilir. Daha eski makineler de Mazak’ın yeni SensorBox’ının eklenmesiyle SmartBox’a bağlanabilir.

Mazak’ın iSmart Factory konseptinin üzerinde durduğu son sütun ise, fabrika veya atölyedeki çok sayıda farklı makinenin çapraz iletişimine izin veren ve makine bilgilerinin standardize edilmiş bir formatla çıkartılmasını sağlayan MT Connect standart iletişim protokolüdür.

Mazak’ın iSmart Factory konseptinin üzerinde durduğu son sütun ise, fabrika veya atölyedeki çok sayıda farklı makinenin çapraz iletişimine izin veren ve makine bilgilerinin standardize edilmiş bir formatla çıkartılmasını sağlayan MT Connect standart iletişim protokolüdür.

Fuar sırasında, altı farklı işleme bölgesi içinde yapılandırılan Mazak’ın 25 makinesinin tümü, gerçek zamanlı üretim bilgilerini göstermek amacıyla şirketin Endüstri 4.0 altyapısını kullanarak birbirine bağlanacaktır.

Çoklu Görev bölgesinde merkez sahnede, Mazak’ın amiral gemisi INTEGREX yelpazesinin en yeni üyesi olan INTEGREX i-500 yer alacaktır, bu makine başarılı " i " serilerinin kapasitesini genişletmekte ve müşterilerin gereksinim duyulan makine özelliklerini kendi uygulamalarıyla eşleştirmelerini sağlayan modüler tasarım konseptini sunmaktadır. INTEGREX i-500’e ilk kez gösterilen başka bir makine eşlik edecektir, INTEGREX i-800V/8 örneğin jet motoru parçaları gibi büyük, son derece karmaşık parçaları dikey bir platformda hızla işlemek için tam 5 eksenli frezelemeyi, güçlü tornalama işlemlerini ve palet değiştirme kapasitelerini bir araya getirmektedir. Her iki makine de dünyada ilk kez EMO 2017’de tanıtılacak ve Mazak’ın SmoothX CNC’si üzerinde çalışıyor olacaktır, böylece standın ziyaretçileri iSmart Factory konseptinin tam entegrasyonundan doğabilecek üretkenlik seviyesine şahitlik edebilecektir.

Mazak’ın 5 eksen bölgesinin merkezinde, üç yeni olağanüstü makine yer alacaktır. Dünyada ilk kez tanıtılan HCR-5000S, küçük boyutlu yapısal parçaların üretimi için havacılık endüstrisi için ideal, yüksek performanslı kompakt bir 5 eksenli yatay işleme merkezidir. Makinede yüksek performanslı bir iş mili bulunmaktadır ve son derece hassas bir şekilde işlenmiş parçalar sağlamak için mükemmel sarsım(sarsıntı) kontrolü ile ultra hızlı ivmelenme olanağına sahiptir.

5 eksen bölgesinde ayrıca, Mazak’ın son derece başarılı VARIAXIS yelpazesinin PALLETECH çözümlerinden edinilen bilgi birikimi ile bir araya getirilmesiyle geliştirilen kompakt otomasyon çözümü olan VARIAXIS i-300 AWC de bulunmaktadır. Makine yüksek hassasiyet sağlamak için köprü tipi bir yapıya ve 505 takıma kadar genişletilebilir bir takım magazinine sahiptir, bu da yüksek çeşitlilikte, düşük hacimli üretimler ve gece gündüz aralıksız işleme için ideal olmasını sağlamaktadır. 5 eksen bölgesinde ayrıca tamamen yeni bir özel kalıp makinesi olan ve 42.000 dev/dak., 1,0G hızlanma ve ultra yüksek sarsım(jerk rate) oranına sahip olan UD-400/5X de bulunmaktadır.

Yatay ürünler bölgesinde ise, öne çıkan makineler arasında MPP500 otomasyon sistemi ile donatılan HCN-5000 bulunmaktadır. Çoklu Palet Havuzu (Multi Pallet Pool) anlamına gelen 16 istasyonlu MPP tekli makinelere otomasyon eklemek için tasarlanmıştır. Gelişmiş programlama işlevleri, üretim sonuçlarının analizi ve bilgisayar ve akıllı telefonlardan uzaktan da erişilebilen sistem kullanımı özelliklerine sahip SMOOTH MPP yazılım uygulamasına sahiptir. Yer tasarrufu sağlayan tasarım, PALLETECH sistemine göre daha küçük bir yerleşim alanına ve uzun süreli insansız çalıştırma için idealdir.

Torna bölgesinde öne çıkanlardan biri Mazak’ın QUICK TURN 250M makinesidir. Mazak’ın SmoothG CNC’siyle kusursuz bir şekilde entegre edilen otomatikleştirilmiş bir robot sistemiyle, CNC’den tüm üretim hücresinin tam kontrolünü ve fabrikanın geri kalanıyla gerçek zamanlı veri paylaşımını ve analizini sağlar. Kolay programlanan robot hücre esnek, yüksek üretkenlik sağlayan otomatikleştirilmiş bir çözüm sağlar, böylece küçük ve orta parti boyutlarındaki işler için ideal ve geniş bir yelpazedeki uygulamalar için uygundur.

Dikey işleme bölgesinde, Birleşik Krallık’ta üretilen VCN-530C öne çıkmaktadır, bu makine yeni tasarlanmış 18.000 dev/dak. yüksek devirli iş mili, X, Y ve Z eksenlerinde vidalı mil soğutması ve yüksek kapasiteli 40 takımlı kartuş ile donatılmıştır. Makine özel olarak yan sanayi pazarını hedeflemektedir.

Yine dikey işleme bölgesinde VTC-760C de bulunmaktadır. Siemens Sinumerik 828D kontrol ile donatılan bu makinede MT Connect ve SmartBox kullanımı ile Mazak’ın iSmart Factory konseptinin bir parçası olarak makine performansı ve verileri analiz edilebilir.

Mazak standının ziyaretçileri için son ilgi çekici nokta da, en yeni eklemeli üretim makinesi, VARIAXIS j-600AM’nin Avrupa’da ilk kez sergileneceği alan olacaktır. Mazak’ın Avrupa pazarındaki müşterilerine sunduğu giderek büyüyen eklemeli üretim portföyüne eklenen son makine olan VARIAXIS j-600AM'de eklemeli işleme sürecini şu ana kadar görülmemiş bir hız seviyesine çıkarmak için yenilikçi bir Tel Arkı tipi metal birikimi sistemi bulunmaktadır. Bu sistem üreticilerin hızlı ve kolay bir şekilde parça özelliklerini geliştirmelerini, ardından makinenin gelişmiş 5 eksenli çoklu yüzey işleme özelliklerini kullanarak, yüksek hassasiyetli parçaları tek bağlama içinde eksiksiz olarak üretmelerini sağlar. VARIAXIS j-600AM’de aynı zamanda döner B ve C ekseni tilt tablası ile 12.000 dev/dak’lık bir iş mili vardır. Havacılık ve petrol ve enerji endüstrileri için parçaların üretimi ve onarımı dahil olmak üzere, geniş bir yelpazedeki uygulamalar için son derece uygundur.

Yamazaki Mazak’ta Avrupa Grubu İdari Direktörü Richard Smith, şöyle diyor: “EMO 2017’de Mazak Industry 4.0’ın uygulanması için sağlam bir altyapının geliştirilmesinde açık bir şekilde lider olduğunu göstermektedir. SMOOTH Teknolojisi, SmartBox ve MT Connect’i bir araya getiren iSmart Factory konsepti ziyaretçilerin tam olarak bağlantılı bir fabrikayı görmelerini sağlayacak.”

Smith sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dünyada ilk kez tanıtılacak, en yeni teknolojiye sahip 15 makine ile, amacımız ‘geleceğin’ birbiri ile haberleşen fabrikasının bugün burada olduğunu göstermek. Nihai olarak, Endüstri 4.0 bundan sonra modern üretimin giderek daha kritik hale gelen bir unsuru olacak ve Mazak müşterilerimizin fırsatı yakalamalarını ve üretim kapasitelerinin tüm potansiyelini gerçekleştirmelerini sağlamaya kararlıdır. EMO 2017’de Avrupa'nın dört bir yanından gelen müşterilerimizle bu içgörüleri paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”