Mazak EuroBLECH 2016’da lazer devrimini gerçekleştirmeyi planlıyor

Yamazaki Mazak, dünyada ilk kez tanıtılacak yeni lazer makineleri ve otomasyon sistemleri ile EuroBLECH 2016’da bir devrim yapmayı planlıyor

En önde gelen konumda, 1990’dan bu yana Avrupa’da 4.000’den fazla birim satılan, son derece popüler Super Turbo-X serisi CO2 lazer makinelerin en yeni nesli olan Super Turbo-X 3015 Fiber serisi bulunmaktadır.

Hem 2kW hem de 3kW versiyonlarıyla sunulan yeni fiber serisi makine, daha düşük çalıştırma maliyetleri, daha düşük bakım  maliyetleri ve bakır, pirinç ve galvanizli sac gibi yansıtıcı malzemeleri kesebilme özelliğinin yanında optimum seviyede üretkenliğe ihtiyaç duyan lazer kullanıcıları için özel olarak geliştirilmiştir

Super Turbo-X 3015 Fiber serisinde ayrıca, rakip fiber makinelerde benzeri bulunmayan, 2.900mm x 7.400mm ile sınıfında en iyi seviyede azaltılmış yerleşim alanına ihtiyaç duyar ve önemli bir etken olarak, mevcut ST-X CO2 lazer makine kullanıcılarının kolaylıkla fiber kesmeye yükseltme yapmalarını sağlayan Mazak’ın FMS lazer otomasyon sistemleri de monte edilebilir.

Mazak, EuroBLECH 2016’da iki yeni otomasyon sistemi de tanıtacaktır. Bir OPTIPLEX NEXUS 3015 4kW lazer makine Mazak’ın esnek otomasyon teknolojisinin en yeni versiyonu ile donatılacaktır. Ünlü Japon endüstri tasarımcısı Ken Okuyama tarafından tasarlanan QUICK Cell, 6’lı istifleyici, 10’lu istifleyici ve 14’lü istifleyiciden oluşan üç farklı özellikle satışa sunulmuştur.

Orijinal tasarıma göre önemli ölçüde hızlı işleme hızları sağlayabilen yeni QUICK Cell teknolojisi, işleme sırasında hazırlanan sonraki paleti ile, insansız lazer kesme işlemleri sağlar. Kullanılan palet istifleyiciye doğru hareket ettirilerek, kesme süreci tamamlandığı anda yeni palet yüklenir. EuroBLECH 2016’da sergilenen versiyon 6’lı istifleyicili bir versiyondur.

Mazak aynı zamanda bir OPTIPLEX 3015 Fiber 6kW lazer kesme makinesine monte edilmiş yeni LaserFlex 2.0 malzeme taşıma çözümünü de sergileyecektir. LaserFlex, OPTIPLEX makine ile birlikte kullanıldığında ham ve kesilmiş plakaların değiştirilmesi için 75 saniyeden daha kısa işlem süresi ile, ham plakaların hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayan, kolay kullanılan bir lazer otomasyon çözümüdür. LaserFlex sistemi depolama kapasitesi ve beslemesi gereken lazer makinelerin sayısına bağlı olarak kolaylıkla genişletilebilir.

Mazak dünyanın en hızlı CNC’si olan yeni lazer CNC’si MAZATROL PreviewG’yi de tanıtacaktır. PreviewG akıllı telefon ve tabletlere benzeyen, kolay anlaşılır dokunmatik ekran işlemlerini, birlikte programlama ve işleme süresini önemli ölçüde azaltabilen yeni makine donanımı ve servo sistemleri ile birleştirmektedir.

Bunun yanında, Mazak dünyada ilk kez EuroBLECH 2016’da tanıtılacak olan yenilikçi bir lazer teknolojisini de sergileyecektir.

Yamazaki Mazak’ta Avrupa Lazer Faaliyetleri Direktörü olan Gaetano Lo Guzzo şunları söylüyor: “EuroBLECH 2016’daki varlığımız en gelişmiş lazer teknolojilerini sunmada pazar lideri olmaya devam edeceğimizin kanıtı. Yeni makinelerin, otomasyon sistemlerinin ve yenilikçi lazer teknolojisi ile birlikte dünyanın en hızlı CNC’sinin bir araya gelmesi, lazer kullanıcıları için bir devrim anlamına gelmektedir.”