McLaren-Honda, Mazak’la yapılan özel makine takımı ortaklığını uzattı

McLaren-Honda, Yamazaki Mazak’la yaptıkları sözleşmeyi uzatarak, üreticinin McLaren-Honda Formula 1 takımı için tek Resmi CNC Takım Tezgahı Tedarikçisi olarak rolüne devam etmesini sağlamıştır.

Mazak, Formula-1 takımına 18 yıldır tedarik sağlamaktadır ve şu anda Surrey’deki McLaren Teknoloji Merkezinde INTEGREX ve VARIAXIS serilerinden çoklu görev ve çok eksenli makineler dahil olmak üzere toplam 33 makinesi bulunmaktadır.

Sözleşmede yapılan son uzatma ile, sekiz yeni makine daha kurulacaktır, bunlar üç VERTICAL CENTER PRIMOS makine, Birleşik Krallık’ta üretilen dört VERTICAL CENTER NEXUS 530C makine ve bir QUICK TURN COMPACT 300 ML torna tezgahıdır.

1999’da Mazak’la ortaklığın başlamasından bu yana, takım iki dünya şampiyonası ve 62 grand prix yarışı kazanmıştır, bu süre içinde Mazak makineler yaşamsal önemde takım içi mühendislik desteği altyapısı sağlayarak, otomobillerin mümkün olduğunca rekabetçi olmasını sağlamışlardır.

McLaren Grubu COO’su Jonathan Neale şöyle diyor:

“Bir F1 otomobilini başlangıç çizgisine kadar getirmek için gereken titanyum, alüminyum ve paslanmaz çelik gibi malzemeler için gereken hassas metal kesme işlemlerinin hacmi düşünüldüğünde, makine atölyemiz McLaren-Honda mühendislik programının merkezinde yer almaktadır. Mazak’la ortaklığımız Mazak makinelerin olağanüstü üretim kapasiteleri ve yıllar boyunca güvenilir bir tedarikçi ile çalışmaktan gelen yakın ilişki üzerinde temellenmektedir.

“2017 sezonu için, F1 kurallarındaki değişiklikleri yerine getirmek için tüm Mazak ürünü parçaları değiştirdik. Son derece hassas, sağlam ve güvenilir makine takımlarından oluşan 33 makinelik güçlü bir yelpazeye takım içinde sahip olmamız, sezonlar arasında bu tür değişiklikleri yaparken kendimize güvenmemizi sağlıyor.”

Neale sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İşin bağlamını ortaya koymamız gerekirse, sadece Şubat’ın ilk haftasında her biri altı parçaya kadar siparişlerden oluşan 560 işleme işini üstlendik. Bu, toplam olarak bir haftada neredeyse 3.000 parça anlamına geliyordu. Sezonlar arasındaki sıkı zaman aralıkları düşünüldüğünde, bu işlerin taşerona verilmesi uygulanabilir bir durum olmayacaktı, biz de işi yapabileceklerini bildiğimiz için Mazak tezgahlarına güvendik. 2017 şimdiden heyecan verici bir sezon olarak devam ediyor ve bir kez daha Mazak’ı yanımızda görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Yamazaki Mazak’ta Avrupa Grubu İdari Direktörü Marcus Burton ise şunları ekliyor: “F1 dünyanın en zorlu spor ortamlarından biri ve bir yarış sırasında hem sürücü hem de otomobilden beklenenler, her hafta başlangıç çizgisine çıkabilmeleri için büyük ölçekli bir mühendislik ağı gerektirmektedir.

“McLaren-Honda yarış dünyasında öne çıkan isimlerden biri ve McLaren Teknoloji Merkezindeki makine atölyesine tezgahlarımızı özel olarak tedarik etmeye devam edecek olmak büyük bir onurdur. Hem McLaren Honda hem de Yamazaki Mazak kendi teknolojilerinin üretiminde kalite ve hassasiyete büyük önem vermektedir, paylaşılan bu değerlerin başarılı iş ilişkimizin uzun sürmesinin önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum. Yamazaki Mazak çalışanları olarak her birimiz 2017 F1 sezonunda McLaren Honda’yı izlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz ve sezon boyunca nasıl ilerleyeceklerini yakından izleyeceğiz.”