Denizcilik için işleme çözümleri

Denizcilik sektörünün gerektirdiği farklı parça yelpazesi, tedarikçiler üzerinde çok büyük talepler yaratmaktadır. Biz sektörün tedarikçilerinin karşılaştıkları işleme güçlüklerini inceliyor ve bazı çözümler sunuyoruz.

Denizcilik sektörü, gemi yapımı ve onarımından yatçılığa kadar herşeyi bünyesinde barındıran olağanüstü çeşitlilik arz eden bir sektördür. Talep edilen parça yelpazesi geniş olup bunlar, alüminyum, kobalt, paslanmaz çelik, titanyum ve bronz da dahil olmak üzere çok çeşitli metallerden üretilir.

CNC işleme şirketleri, kabiliyetlerini, üretkenliklerini ve parça kalitesini yükseltmek için yeni teknolojilere yatırımlar yaparak sektörün taleplerini karşılamaktadırlar. Operatör ve kurulum sayısını ve büyük parçaların bir atölyede taşınması ihtiyacını azaltabilen ve devamında bitmiş ürünün kalitesini yükseltebilen çoklu görev özelliğine sahip makineler, sektörün öncelik listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

BÜYÜK ÇAPLI İŞ PARÇALARI

Büyük çaplı iş parçaları

INTEGREX e-H serisi tornalama merkezi özelliğine sahip makineler, hareketli bir salma için bir pimin işlenmesi gibi ağır, büyük çaplı şaft tipinde iş parçaları için idealdir. INTEGREX ile tornalama, frezeleme, delik genişletme ve delme de dahil olmak üzere tüm işlemler, ikincil görevleri gerçekleştirmek için parçayı farklı bir makineye taşımak zorunda kalmaksızın tek bir bağlamada tamamlanabilir.

e-420H büyük parçaların işlenebilmesini sağlayan 670 mm'lik bir maksimum dönüşle olağanüstü büyük bir işleme alanına sahiptir. Bu geniş işleme alanı ve çoklu görev kabiliyeti, olağanüstü üretkenlikten taviz vermeksizin büyük miktarda talaş kaldırabilen 4.000 d/dak.'lık yüksek güçlü bir ana işmili ve 12.000 d/dak.'lık bir frezeleme işmiliyle desteklenir. Dişliler gibi karmaşık büyük çaplı parçaların işlenebilmesi, denizcilik sektörü için kritik önem arz eder. VTC-800/30SLR, Mazak’ın yüksek performanslı 18.000 d/dak.’lık ana işmiliyle bir araya getirilen, tam 5 eksen kabiliyeti sağlayan 1.000 mm çaplı bir entegre döner tabla ve B-ekseniyle donatılmıştır.

İŞLEME KAPASİTESİ VE ESNEKLİĞİ

İşleme kapasitesi ve esnekliğ

Bu makinenin en önemli özelliklerinden biri, sınıfında lider işleme zarfının tam kapasitesini kullanarak 3.500 m uzunluğa ve 820 mm genişliğe kadar büyük çaplı parçalar da dahil olmak üzere denizcilik sektöründe kullanılan parça yelpazesi için ideal olmasını sağlayan işleme kapasitesi ve esnekliğidir. Tüm Mazak ürünlerinde olduğu gibi, makine tasarım felsefesinin temelinde ergonomi yer almaktadır ve SLR, yükleme, kurulum ve indirme için optimum erişim sağlayan geniş bir kapı açıklığına sahiptir. VTC-800/30SLR ayrıca Siemens kontrolünde standartlaşmış makine kullanıcılarına yönelik SIEMENS SINUMERIK 840D sl CNC ile de sunulmaktadır.

KOMPLEKS GEOMETRİK ÖZELLİKLERİN KESİMİ

Kompleks geometrik özelliklerin kesimi

Denizcilik sektöründe kullanılan parçalar sıklıkla, yalnızca 5 eksen kabiliyeti kullanılarak işlenebilecek karmaşık geometrik özellikler içerirler (denizcilik pervaneleri gibi). Tek bağlamada iş parçaları üzerinde birden fazla ve karmaşık kavisli yüzey işlemesi yapabilme imkanı sunan VARIAXIS serisi bu sektörde sıklıkla tercih edilen makinedir.

VARIAXIS yelpazesine dahil olan modellerden biri de sınıf lideri VARIAXIS j-600/5X'tir. Makine, geniş B-ekseni dönüş hareketi (+90° ila -120°) son derece üretkendir ve hassasiyet, tüm eksenlerde masuralı rulmanlı lineer  kızaklar ve tüm döner eksenlerde masuralı  rulmanlı dişli kam kullanan, yüksek sağlamlıkta bir yapı tarafından sağlanır.

YÜKSEK GÜÇLE TORNALAMA ÇÖZÜMLERİ

Yüksek güçle tornalama çözümleri

Yüksek güçle tornalama, denizcilik sektöründe çalışan tedarikçiler için çok önemli bir makine özelliğidir; özellikle de bir pervane mili gibi büyük mil deliklerini tornalayabilen makineler. Büyük parça tornalama uygulamalarına yönelik güçlü, yüksek torklu, ağır hizmet tipi büyük fener milli CNC torna olan SLANT TURN, bu tür işler için idealdir. En önemlisi bu makine, büyük parçaları kolayca işlemesini sağlayan 1.070mm'lik bir maksimum dönüş ve 860mm'ye kadar maksimum işleme çapı sunar.

İşlenmesi güç iş parçalarının ağır hizmet tipi kesimini gerektiren denizcilik uygulamalarında Mazak'ın MEGATURN dik tornası ideal çözümdür. Örneğin MEGATURN NEXUS 900M versiyonu, daha az ayar ve iş parçasının bağlanması sayesinde hassasiyeti artırmak ve üretkenliği yükseltmek üzere tornalama ve işleme işlemlerini bir araya getirebilir. Makine konfigürasyonu doner takım frezeleme (M) kabiliyetini içerir ve paslanmaz çelik, titanyum ve diğer alaşımlar gibi sert malzemelerin işlenmesi için idealdir.

Denizcilik sektörü tedarikçileri tarafından imal edilen farklı ürün yelpazesi, 5 eksen kabiliyeti gerektiren karmaşık geometrilerden geniş tornalanan parça yelpazesine kadar uzanır. Bizim tavsiyemiz, özel ihtiyaçlarınız için en iyi işleme ve otomasyon çözümünü seçebilmenizi sağlayacak, ihtiyaç duyulan geniş makine yelpazesini ve uygulama desteğini sağlayabilen bir makine tedarikçisiyle ortaklık kurmanızdır.