Cerrahi hassasiyetle işleme

Gitgide yaşlanan bir küresel nüfus, medikal ekipman pazarında olağanüstü bir büyümeyi desteklemektedir ve bu da hem ürün kalitesi hem teslimat süreleri bakımından sektörün tedarikçileri üzerinde çok büyük beklentiler yaratmaktadır. Biz önemli işleme sorunlarını inceliyor ve bazı çözümler sunuyoruz.

Gitgide yaşlanan bir nüfus, medikal ekipman sektöründeki büyümenin desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İster diz veya kalça protezleri veya kemik vidaları ister cerrahi enstrümanlar, diş veya ortodonti implantları olsun, pazar hızla büyümeye devam etmekte ve tedarikçilerinden talepleri gittikçe artmaktadır. Üstelik, imal edilen ekipmanlar sıklıkla yüksek performanslı çevik makineler ve en yenilikçi kesme çözümleri gerektiren, titanyum veya kobalt krom gibi egzotik metallerden üretilmektedir.

En yeni metal kesme teknolojilerine yatırım yapan tedarikçiler, hem ürün kalitesi hem de sektördeki önemli oyuncuların beklediği kısa teslim süreleri bakımından bu talepleri karşılayabilmektedirler. Özelde medikal imalatı, özellikle de tedarik zincirinin hayati bir halkasını oluşturan pek çok alt yüklenici imalatçı için, örneğin ortopedik enstrümanların gerektirdiği kompleks şekilleri kesebilmek amacıyla pek çok görevi gerçekleştirebilen kompakt makineleri gerekli kılmaktadır.

HIZ VE HASSASİYET İÇİN ÇÖZÜMLER

Hız ve hassasiyet için çözümler

Medikal imalatçıları, sert malzemelerden küçük, kompleks parçaları hassasiyetle kesebilen yüksek hızlı makinelere ihtiyaç duyarlar. Bunlar, üstün yüzey kalitesi ortaya çıkaran yüksek hızlı, yüksek performanslı işmilleriyle birlikte sunulmalıdır. Ne var ki işleme karmaşık ve kalite standartları yüksek olmakla birlikte, sektör daha düşük bir maliyet tabanı yakalamanın peşinde olduğu için üretim verimliliğinde hiçbir tavize yer yoktur.

Bu nedenlerle, istenen şekilleri beklenen üstün parça yüzeyi kalitesiyle üretebilen, tornalama merkezi ve 5 eksende işleme özelliklerine sahip DONE-IN-ONE çözümleri sunan Mazak'ın INTEGREX i-serisi makineleri dünyanın dört bir yanındaki pek çok medikal ekipman imalatçısının güvendiği seçenektir. INTEGREX i-100ST ve kardeşi i-150, küçük karmaşık parça üretimi için idealdirler. Bu makineler, teslim süresinde önemli düşüşler ve daha yüksek parça hassasiyeti sunmak üzere, yüksek güçlü bir tornalama merkezinin kabiliyetlerini, parçaları tek bağlamada üreten tam fonksiyonlu 5 eksenli bir işleme merkeziyle birleştirirler. 5 eksenli işlemede, bir otomasyon çözümüyle bir araya getirildiğinde daha büyük üretim avantajları elde edilebilir.

Sınıfının en büyüğü olan 102 mm çaplı çubuk kapasitesine sahip kompakt INTEGREX i-100 BARTAC-ST Tornalama merkezi özellikli makine iki tornalama işmiline sahiptir; bir alt taret ve tam 5 eksenli işleme ve DONE-IN-ONE işlemleri için bir frezeleme işmilini barındıran döner B-ekseni gövde. Bu özellikleri makineyi cerrahi enstrümanlar ve kalça protezleri gibi küçük karmaşık parçaların işlenmesi için kusursuz kılar. Makinenin Intelligent Bar Loader System (akıllı çubuk yükleme sistemi) ve entegre parça boşaltma sistemi, insansız çalışmayı optimize eder ve bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir.

KESİLMESİ ZOR MALZEMELER İÇİN ÇÖZÜMLER

Kesilmesi zor malzemeler

Titanyum ve demir dışı metaller gibi kesilmesi zor malzemelerin yüksek hızda kesilmesi, pek çok medikal imalatçısı ve özellikle de diz ve kalça eklemleri gibi ortopedik parçaların üretimiyle uğraşanlar için önemli bir ihtiyaçtır.

VARIAXIS i-500, yüksek hassasiyet gerektiren küçük iş parçaları üzerinde birden fazla ve kompleks kavisli yüzey işleme operasyonları gerçekleştirebilme kabiliyetiyle bu tür işler için ideal seçenektir. Bu tür işleme operasyonları yüksek hızın yanında hassasiyet gerektirir ve VARIAXIS, son derece hızlı 25.000 d/dak.'lık mil de dahil olmak üzere geniş mil yelpazesi sayesinde olağanüstü üretkenlik seviyeleri sunar.

MEDİKAL SEKTÖRÜ İÇİN TORNALAMA ÇÖZÜMLERİ

Tornalama çözümleri

Bununla birlikte, tüm medikal uygulamaların 5 eksen veya tornalame merkezi çözümü gerektirmediği unutulmamalıdır. Pek çok uygulama bir tornalama çözümü gerektirir; ancak yüksek işmili gücüyle birlikte sunulan bir çözüm.

Medikal sektörü için ideal çözüm, ikinci bir işmili ve Y-ekseni kabiliyetiyle donatılmış ve Mazak'ın yeni 10.000 d/dak.'lık Smooth Mill Drive özelliğine sahip yeni tasarlanmış bir taretle sunulan, yüksek performanslı bir torna olan QUICK TURN 250 MSY'dir. Makine ayrıca, hızlı ve verimli programlama için 3D Asistan ve optimize işleme hassasiyeti için geliştirilmiş  Intelligent Thermal Shield (Akıllı Termal Kalkan)'ı içeren ergonomik tasarımlı SmoothG kontrolüyle donatılmıştır.

MEDİKAL EKİPMAN ÜRETİMİ

Medikal Ekipman

Medikal sektörü, tüp kesme kabiliyetleri gerektiren hastane mobilyaları gibi ürünleri de içerir. Mazak SPACE GEAR 510 Mk II, bir CNC döner ayna ve uzun iş parçaları için destekler yardımıyla düz levha veya tüp, boru ve yapısal şekiller kesebilen bir 2D/3D lazer kesim makinesidir.

3D modu, tüm önceden şekillendirilmiş oyulmuş yüzeylerde normal bir kesim açısını korumak için A-ekseninde ±360° ve B-ekseninde ±135° dönüşe sahip kompakt bir kesim başlığında faydalanır. Temassız bir profil sabit bir duruş mesafesini korur ve parçanın bozulmasını önler. CNC kontrolünün altı ekseni, kaynak hazırlıkları, açılı özellikler ve çok daha fazlasının tek bir bağlamada kesilmesini sağlar. Alüminyum, altın, bakır, pirinç ve bronz gibi yansıtıcı malzemelerin CO2 lazerleriyle kesilmesi her zaman sorunlu olagelmiştir. Medikal sektörüne yönelik çözümlerden biri, yansıtıcı malzemeleri CO2 ile olduğundan daha yüksek hızlarda işleyecek ve böylece işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek şekilde tasarlanmış olan OPTIPLEX FIBER lazer kesim serisidir.

OPTIPLEX FIBER serisi ayrıca, operatör bağımlılığını önemli ölçüde azaltacak ve çıktı ve kesim kalitesini yükseltecek şekilde tasarlanmış altı akıllı kurulum fonksiyonu ve üç akıllı izleme fonksiyonu fonksiyonu içeren Zeta 9 teknolojisiyle donatılmıştır. Akıllı fonksiyonlar ayrıca nozul değiştirme, odak konumlandırma ve otomatik profil kalibrasyonunu içerirken akıllı izleme fonksiyonları delik, plazma ve yanık tespitini içerir. Medikal sektörü, ortopedikten cerrahiye ve hatta hastane ekipmanlarına kadar uzanan, çok geniş bir farklı işleme uygulamaları yelpazesi gerektirir. Bizim tavsiyemiz, özel ihtiyaçlarınız için en iyi işleme ve otomasyon çözümünü seçebilmenizi sağlayacak, ihtiyaç duyulan geniş makine yelpazesini ve uygulama desteğini sağlayabilen bir makine tedarikçisiyle ortaklık kurmanızdır.