Havacılık ve uzay için işleme çözümleri

Havacılık ve uzay sektörüne yönelik imalat, OEM'den alt yükleniciye kadar tedarik zincirinin tüm katmanları için son derece zorlu bir görevdir. Sektörün karşılaştığı özel işleme güçlüklerini inceliyor ve bazı çözümler sunuyoruz.

On yıllardır ticari havacılık ve uzay sektörü, yolcu seyahat talebindeki aralıksız artış ve olağanüstü hızlı varlık değiştirme döngüsünün sağladığı güçle ortalamanın üzerinde büyüme oranlarına ulaşıyor. Deloitte tarafından yapılan bir araştırma, toplam yolcu kilometrelerinde yıldan yıla güçlü artışların hava taşıtı üretim oranlarında daha önce görülmemiş seviyeleri (2015'te 10 yıl öncesindeki seviyelerin iki katı) desteklediğini göstermektedir.

Havacılık ve uzak sektörü için parça imalatıyla uğraşanlar, kanat parçaları ve bölmeler gibi yapısal parçaların işlenmesinden motor parçaları ve iniş sistemlerine kadar uzanan geniş bir güçlükler yelpazesiyle karşı karşıyadırlar. Buna ek olarak, titanyumdan alüminyuma kadar çok çeşitli metaller ve alaşımlar işlenmektedir.

Karşılaşılan sorunları tanımlamak için bu farklı işleme güçlüklerinin analiz edilmesi ve bazı potansiyel işleme çözümlerinin vurgulanması önemlidir.

YAPISAL PARÇALAR İÇİN ÇÖZÜMLER

Yapısal Parçalar

Gövde, kanatlar ve bölmeler gibi yapısal parçalar, özel makine özellikleri (büyük iş parçalarına profil verebilme gibi) gerektirir. VORTEX HORIZONTAL PROFILER (HP) 160 5 eksenli yatay işleme merkezi bir yatay işmili ve 3.000 kg'lık maksimum yük kapasitesine sahip geniş dikey konumlu bir iş tablasıyla donatılmıştır ve bu özellikleri onu yapısal parçalar için ideal kılar. Makinenin özel kutu tipinde tasarımı taban, kolon ve tablayı bir araya getirerek 26.000 d/dak'lık veya opsiyonel 30.000 d/dak'lık ana işmili tarafından sağlanan istikrarlı, son derece sert kesim performansı sağlar.

Yapısal parçaların alt yüklenici imalatçıları için büyük, ince çeperli parçaların hassas ve verimli biçimde işlenmesi hayati önem arz eder ve bu tür işler için en popüler makinelerden biri VTC-800/30SDR dikey işleme merkezidir. Makine, 40 konik veya HSK-A63 18.000 d/dak'lık bir işmiline, döner işmili B eksenine ve birbirinden 3.690 mm aralıklı iki senkronize NC döner tablalı tam hareketli bir kolon tasarımına sahiptir. Bu özellikler, 3.000 mm uzunluğa kadar havacılık ve uzay yapı parçalarını işlemek üzere etkin bir çözüm için 820 mm çapında dönebilen büyük bir fikstür bağlantısını kolaylaştırır.

YÜKSEK TALAŞ HACİMLERİ İÇİN ÇÖZÜMLER

Yüksek talaş hacmi

Bu tür uygulamalarda ortaya çıkan yüksek talaş hacimleri, bir oluklu yatak tasarımının tüm X-ekseni boyunca uzanan entegre bir Niagara soğutucu sıvısı yıkama sistemiyle kombine edilmesiyle çalışma alanından etkin biçimde uzaklaştırılır. Geliştirilmiş talaş yönetimi özellikleri, daha uzun süreli ve kesintisiz işleme sağlayan yüksek hacimli bir soğutma sıvısı tankı ve özel konveyör sistemiyle desteklenir.

Ayrıca VTC-800/30SDR, MAZATROL Matrix 2 veya üretim tesislerinde Siemens kontrolünde standartlaşmış müşterilere ek seçenek sağlayan SIEMENS SINUMERIK 840D sl CNC ile de sunulmaktadır.

KOMPLEKS GEOMETRİK YÜZEYLERİN KESİMİ

Kompleks geometrik yüzeyler

Kompleks geometrik yüzeylerin yüksek düzeyde hassasiyetle işlenebilmesi, havacılık ve uzay sektörü için hayati önem arz eder. Bu nedenle pek çok havacılık ve uzay sektörü tedarikçisinin tercih ettiği makine, tam simultane 5 eksende işlemenin yanı sıra pek çok uygulama için uygun çeşitli işmili seçenekleri sunan VARIAXIS i-serisidir.

Örneğin VARIAXIS i-1050T, maksimum 1.250 mm çapa ve 900 mm yüksekliğe sahip büyük parçalar için tek bir bağlamada hem 5 eksende frezeleme hem de tornalama kabiliyetini bir araya getirerek motor parçalarının işlenmesine yönelik ideal bir çözüm sunar. Performans, 10.000 d/dak ve 37kW 50 konik güçlü bir frezeleme işmili ve maksimum denge için iki taraftan destekli döner tablasının içine entegre edilmiş 500 d/dak'lık bir doğrudan tahrikli motor kullanan yüksek sağlamlıkta bir tornalama tablası tarafından sağlanır. Ayrıca frezeleme işmili opsiyonel olarak, kesilmesi zor malzemeler için yüksek torklu 5.000 d/dak'lık bir işmili ve yüksek hızda işleme gereksinimleri için 15.000 d/dak'lık bir işmili ile de sunulmaktadır.

 

BÜYÜK İŞLEME ALANI

Büyük işleme alanı

İşlenebilecek parçanın boyutlarını etkileyen işleme alanının boyutları da havacılık ve uzay sektörü için son derece önemli bir husustur. Havacılık ve uzay sektöründe son derece popüler bir makine olan INTEGREX e-V serisi, büyük iş parçası kapasitesinin yanında 5 eksende eşzamanlı işleme de dahil olmak üzere eksiksiz çoklu görev kabiliyetlerine sahiptir. Örneğin INTEGREX e-1600V/10, 2.050 mm çapa ve 1.600 mm yüksekliğe kadar iş parçalarını işleyebilirken, çift kolonlu tasarımla bir araya getirilen yüksek sağlamlıkta gövde yapısı işmilinin, merkez çizgisi ötesinde 540 mm'ye ulaşmasını sağlar. Bu özellikler INTEGREX e-1600V/10S'i, motor ve fan muhafazaları gibi havacılık ve uzay parçalarının yüksek hassasiyet gereksinimi için ideal kılar.

Bu büyük, ağır iş parçalarını işleyebilme özelliği, INTEGREX i-V dikey çoklu görev serisi makineler tarafından da paylaşılır. Örneğin INTEGREX i-630V/6S, 1.750 kg'lık maksimum yük kapasitesiyle 1.250 mm çap ve 1.400 mm yükseklikte işleme yapabilme imkanı sunan tek bir tablayla donatılmıştır. Bu özellik makinenin türbin diskleri, fan muhafazaları ve bölmeler gibi büyük havacılık ve uzay parçalarını işleyebilmesini sağlar.

 

KOMPLEKS İŞ PARÇASI ÇÖZÜMLERİ

Kompleks iş parçası çözümleri

Aktüatörler, türbin kanatları ve hidrolik valf blokları gibi kompleks iş parçaları, üretimde dar boğazlara yol açabilecek çok çeşitli işleme disiplinleri gerektirirler. INTEGREX i-serisi, 5 eksende eşzamanlı işleme de dahil olmak üzere DONE-IN ONE kabiliyetiyle işlem sayısını ve üretim teslim süresini önemli ölçüde azaltarak imalat maliyetlerini de ciddi biçimde düşürür. INTEGREX i-serisi, bir metreden 2,5 metreye kadar gövde uzunluklarıyla, uygulama gereksinimlerine göre esnek bir konfigürasyon sunar. Makine güçlü bir ana ve ikinci tornalama işmiline, punta başlığına, alt tarete ve 12.000 d/dak'lık yüksek güçlü veya 20.000 d/dak'lık yüksek hızlı bir frezeleme işmilini barındıran bir eşzamanlı B-eksenine sahip oluşuyla karmaşık iş parçalarının işlenmesi için idealdir.

Güçlü tornalama kabiliyetlerinin frezelemeyle birleşimi, havacılık ve uzay sektörü için ve özellikle de büyük iş parçaları için son derece önemlidir. INTEGREX e-H çoklu görev serisi, tornalama merkezi kabiliyetlerini yüksek güçlü frezeleme ve tam 5 eksenle bir araya getirir ve sektörde popüler bir tercihtir. 1.050 mm'lik olağanüstü büyük bir dönüş çapına ve altı metreyi bulan gövde uzunluklarına sahip INTEGREX e-670H, döner bir B-ekseninde 10.000 d/dak'lık 37kW güçlü bir frezeleme işmiline sahiptir. Tam otomatik bir NC punta başlığı ve uzun şaft parçalarını destekleyen sabit dayanak işleme kabiliyetini daha da artırırken uzun bir delik genişletme barası depolayıcısı, derin delik işleme uygulamaları için bir çözüm sunar; bu özellik makineyi iniş takımı ayakları gibi büyük havacılık ve uzay uygulamalarının yüksek gereksinimlerini karşılamak için ideal çözüm kılar.