Otomotivin güçlükleriyle başa çıkıyor

Otomotiv tedarik zincirinin, parça tedarikçilerinden talepleri oldukça yüksektir. Tedarikçilerin karşılaştıkları özel işleme güçlüklerini inceliyor ve bazı çözümler sunuyoruz.

Bu üretim artışı kaçınılmaz olarak otomotiv tedarik zincirine ve özellikle de sektörün acil ihtiyaçlarına ve tam zamanında lojistik beklentilerine cevap verebilmek için parça kalitesi ile üretim hassasiyeti ve hızını bir araya getirmek zorunda olan alt tedarikçilere daha fazla yük getirecektir. Otomotiv sektörü için üretilen parça yelpazesi olağanüstü genişlikte olup, temel süspansiyon bağlantıları veya direksiyon mafsalları ve fren kaliperlerinden tutun, silindir kapakları ve turbo şarj gibi motor parçalarına ve diferansiyel kutuları, dişliler ve aks millerine kadar uzanır. Dahası, sektörün gerektirdiği farklı metaller yelpazesi ısıya dirençli alaşımdan dökme demire kadar uzanır.

Sektörde, büyük iş parçalarının üstesinden gelebilecek ağır hizmet tipi makinelere yönelik artan bir gereksinim bulunmaktadır.

BÜYÜK İŞ PARÇALARI İÇİN ÇÖZÜM

Büyük iş parçaları

Sektörde, büyük iş parçalarının üstesinden gelebilecek ağır hizmet tipi makinelere yönelik artan bir gereksinim bulunmaktadır.Bu tür uygulamalar için Mazak HCN Serisi makineler, büyük palet ebatlarını modele bağlı olarak 40 veya 50 konik işmili gücünü kullanabilecek yüksek sağlamlığa sahip yapıyla bir araya getirmektedir. Örneğin HCN-5000/50, blok uygulamalarda kullanılanlar gibi büyük çaplı/uzun takım tutma kapasitesine sahip olma avantajı sunan, büyük prizmatik iş parçalarını işleyebilen son derece çevik bir makinedir. Bu makine, 10.000 d/dak'lık, 50 konik 37kW güçlü bir işmiline sahiptir ve üretkenliği maksimuma çıkarmak ve kesme dışı süreyi azaltmak için 60 m/dak'lık hızlı ilerleme oranları sunar..

YÜKSEK HACİMLİ ÜRETİM

Hacimli üretim

Otomotiv parça imalatının hacim boyutunda, üretkenlik ve güvenilirlik en önemli başarı faktörleridir. QUICK TURN PRIMOS (QTP) özel olarak otomotiv alt yüklenici pazarı için geliştirilmiştir ve hem X- hem Y- eksenlerinde 30 m/dak hızlı ilerleme oranları sunar (bu, yüksek hassasiyetli parçalar için hızlı döngü süreleri demektir). Makinenin tasarımı, arka taraftan kolay talaş temizleme imkanı sunar ve böylece birden fazla makine birbirine yakın konumlandırılarak atölye zemini kullanımı optimize edilebilir. Tüm PRIMOS modellerinde, büyük parti boyutlarında otomasyonlu yükleme için opsiyonel bir entegre gezer yükleyici (Gantry Loader) bulunur. QT PRIMOS, çevrim sürelerine ve makine çalışma süresine yardımcı olan üstün performansı nedeniyle Mazak makinelerinde standart olarak sunulan bir doğrudan tahrikli mille donatılmıştır.

KÜÇÜK MAKİNE TABAN ALANI İÇİN ÇÖZÜMLER

Küçük makine taban alanı

Küçük makine taban alanı, yüksek hacimli otomotiv tedarikçileri için kritik önem arz eder. VERTICAL CENTER PRIMOS, olağanüstü yüksek talaş kaldırma oranları sunan kompakt, yüksek hızlı bir dikey işleme merkezidir. 12.000 d/dak 11 kW olan güçlü işmili, daha düşük takım yatırımı maliyetleriyle yüksek üretkenlik performansı sunan 30 konik arayüzüne sahiptir; daha yüksek hızlı uygulamalar için 20.000 d/dak'lık bir opsiyonel işmili de sunulmaktadır. Makine ayrıca üretkenliği daha da yükselten 60 m/dak hızlı ilerleme ve hızlı takım değiştirme özelliklerine sahiptir. Tıpkı QT PRIMOS gibi bu makine de son derece önemli olan, alan tasarrufu sağlayan bir tasarıma (1.280 mm genişlik) ve arka taraftan talaş tahliye etme özelliğine sahiptir.

 

KAPSAMLI TORNALAMA ÇÖZÜMLERİ

Kapsamlı  tornalama çözümleri

Daha kapsamlı bir tornalama çözümü gerektiğinde, orta büyüklükte parti üretimi için özel olarak tasarlanmış Mazak MULTIPLEX serisi, otomotiv parça imalatçıları için tercih edilen makinedir. MULTIPLEX, her iki işmili üzerinde sürekli/eşzamanlı işleme ve bir işmilinden diğerine otomatik iş parçası transferi gibi çeşitli işleme görevlerini gerçekleştirmek için, frezeleme kapasitesine sahip iki tornayı bir araya getirir. Bu her iki işmili de kullanabilme özelliği, üretim performansı için çok önemli bir destek sağlar.

İlaveten, bir işmili üzerinde ayar veya iş parçası yükleme/indirme yapılırken diğeri üzerinde işleme yapılabilir ve bu özellik, makinenin duruş süresini azaltır. Bir diğer opsiyon ise, hidrolik sistemlerde kullanılan parçalar için çubuk malzeme tornalanırken çevrim sürelerini azaltacak şekilde tasarlanmış, çift taretli, çift işmilli torna olan HYPER QUADREX'tir.

Yüksek hızlı bir işmilinin eşzamanlı birinci ve ikinci işlemlerle ve yanı sıra üst/alt taretler tarafından dengeli kesmeyle kombinasyonu, bir taretli / iki işmilli tornalara kıyasla önemli ölçüde daha düşük çevrim süreleriyle sonuçlanır. Bununla birlikte, performans için ultra düşük toleranslar ve son derece hassas işleme biraraya getirilir.Bu tür uygulamalarda, ters dikey işmilli bir dik torna olan Mazak IVS, yüksek hacimli üretim uygulamaları için maksimum denge ve hassas konumlandırma sunan bir çözümdür. Bu makinede ayna, gelen konveyöre ilerleyerek iş parçasını alır ve böylece çevrüm süresi azaltılır ve ilave pahalı robotik sistemlere ihtiyaç kalmaz.

 

YÜKSEK ÜRETKENLİK

Yüksek Üretkenlik

Süreçte geçen süreyi minimuma indirmek otomotiv tedarik zinciri için kritik bir faktördür ve Mazak'ın bir DONE-IN-ONE çözüm olarak adlandırdığı, çok yüzeyli, 5 eksenli işleme gitgide daha yaygın hale gelmektedir. Mazak'ın amiral gemisi INTEGREX i-serisi, üretkenliği artıran ve aparat hazırlamada zaman kazandıran, karmaşık şekilleri tek bir bağlamada işleme özelliğine sahip olmasıyla gitgide daha popüler bir çözüm haline gelmiştir. Otomotiv sektörünün hem süre hem de uygulama anlamında talepkâr doğası, her ihtiyaca cevap verecek tek bir makine felsefesinin imkansız olduğu anlamına gelir. Büyük çaplı uzun iş parçalarına kıyasla küçük parçaların işlenmesindeki farklılıklar çok farklı kabiliyetlere sahip makineler gerektirir. Bizim tavsiyemiz, en iyi işleme çözümünü seçebilmenizi sağlayacak, ihtiyaç duyulan geniş makine yelpazesini ve uygulama desteğini sağlayabilen bir makine tedarikçisiyle ortaklık kurmanızdır.