Akıllı Teknoloji

Multi-Control Torch ve çeşitli Akıllı Fonksiyonlar eşi benzeri olmayan kullanım kolaylığı ve optimum makina verimliliği için eşsiz operatör desteği sunar.

Yeni Multi-Control Torch özellikli. Esnek ışın çapı sayesinde, otomatik ayar ile yüksek hız ve yüksek hassasiyete sahip optimum kesim gerçekleştirilebilir. Bu özellik, hem ince hem de kalın levhalar için etkilidir.

 

Mazak lazer işleme makinaları gelişmiş fonksiyonlara, optimum lense sahiptir ve nozül her malzeme ve kalınlık için otomatik olarak seçilebilir ve değiştirilebilir. Deneyimsiz veya yetkin olmayan operatörler bile yüksek kaliteli kesme işlemlerini artık kolayca gerçekleştirebilir. İşlenmiş bileşenlerin kalitesi, daha kısa işleme süresi ve çalıştırma maliyeti sayesinde artırılır.

INTELLIGENT SET-UP FUNCTIONS

 

Kullanım kolaylığı ve daha kısa kurulum süresi için çok çeşitli otomasyon fonksiyonları mevcuttur.

Torç değişiklikleri, kesme programı içinde otomatik olarak yapılabilir. Sürekli otomatik çalışma için kesme torçundan ön delik açma torçuna veya yedek torç otomatik olarak geçiş yapın.

Sürekli otomatik çalışma için otomatik olarak optimum nozüle geçin. Ayrıca, optimum kesmeyi gerçekleştirmek için gaz desteği de azaltılır.

Geleneksel odak uzaklığı ölçümü ve ayarı için uzun kurulum süresi, yetkin ve deneyimli bir operatör gerekir. Deneyimsiz veya yetkin olmayan operatörler bile artık bu işlemleri, program komutlarıyla Odak Tespit sistemini kullanarak kolayca gerçekleştirebilir. Ayrıca bu sistem, lens kirliliği nedeniyle oluşan odak uzaklığı değişikliklerini otomatik olarak telafi eder.

Lens yukarı veya aşağı hareket ettirilerek odak noktası konumu otomatik olarak değiştirilebilir. Sonuç olarak odak noktası optimum delme performansı ve maksimum üretkenliğe yönelik kesim için konumlandırılabilir.

Lens yukarı veya aşağı hareket ettirilerek lazer ışın çapı otomatik olarak değiştirilebilir. Sabit kesme elde edilerek ince levhalar için kesme hızı arttırılır ve kalın levhalarda daha iyi kesme performansına elde edilir.

Cürufsuz kesme için kesme mesafesi konumunun korunması gerekir. Yeni bir nozül takarken, otomatik profil oluşturucu kalibrasyonu sayesinde boşluk mesafesi doğru şekilde korunur. Bu otomatik kalibrasyon, operatör müdahaleleri arasındaki süreyi en üst düzeye çıkarır.

Torç başlığı, nozüle yapışmış cürufları ortadan kaldıran program komutuyla nozül temizleme fırçasına taşınabilir.

INTELLIGENT MONITORING FUNCTIONS

Lazer işlemenin çalışma durumu izlenebilir. Lazer işleme başlığı, delmeyi kontrol etmek ve kusurları (yanma veya plazma) tespit etmek için bir sensörle donatılmıştır.

Bir kusur tespit edildiğinde, optimum kesmeyi gerçekleştirmek için çalışma düzeltilir veya duraklatılır.

Normal koşullarda, orta/kalın levhalarda delme işlemlerini dengelemek oldukça zordur ve bu durum delme sorunlarına yol açar. Akıllı ön delik sensörü, lazer ışınının malzemeyi ne zaman deldiğini ve delik açma işlemini tamamladığını tespit eder. Bu fonksiyon, delme işleminin sürekli olmasını sağlar ve böylece minimum delme süresinin elde edilir.

Orta/kalın paslanmaz çelik levhaların kesilmesi sırasında oluşan plazma, sık sık makinanın çalışmasını durduran kesme arızasıyla sonuçlanır.

Plazma Tespiti özelliği, işleme sırasında plazma oluşumunu izler ve tutarlı kesme kalitesi için optimum koşulları korumak üzere otomatik ayarlamalar yapar.

Normal koşullarda orta/kalın hafif çelik levhaların kesilmesi sırasında oluşan yanma, sık sık kesme arızasına neden olur. Yanma Tespiti özelliği, işleme sırasında anormal yanmayı izler ve yanma tespit ederse kesme işlemini otomatik olarak durdurur.

(yanma tespiti olmadan kesme gösterilmektedir)

Torç lensi toz nedeniyle kirlenirse zarar görebilir. Lensin durumu izlenir ve bir sorun tespit edilirse kesme işlemi otomatik olarak durdurulur.

 

INTELLIGENT CUTTING FUNCTIONS

Mazak'ın yıllar boyunca elde ettiği tecrübeyle bir araya gelen otomatik fonksiyonlar yüksek kaliteli ve yüksek verimli lazer kesme imkânı sağlar.

Hassas güç rampalama fonksiyonu lazer çıkışını ve ilerleme hızını kontrol eder. Cürufu önlemek için yüksek hızlı düz ve köşe kesme için otomatik olarak optimum kesme koşulları kullanılır.

 

Ekseni durdurmadan lazeri AÇIK/KAPALI konuma getirerek kesme yöntemidir.

Eksen hareketi ve lazer AÇIK/KAPALI fonksiyonu, kesme süresini azaltmak için senkronize çalışır.